Продължете към съдържанието

Нашият екип

Цялото е много повече от сумата на отделните части. Запознайте се с нашия екип!

Георги Нехризов

Ръководител на проекта

Георги Нехризов е доцент по археология в Секция за интердисциплинарни изследвания и Археологическа карта на България в НАИМ при БАН. Той ръководи всички кампании по археологически проучвания на обект Глухите камъни от началото им през 2008 г. досега. Неговите научни интереси са насочени към изследване на проблемите на мегалитните паметници в Тракия. Като национален администратор на информационната система „Археологическа карта на България“ координира набирането и съхраняването на данни за археологическите обекти в цялата страна.

Юлия Цветкова

Член на екипа

Юлия Цветкова е доцент по стара история и тракология в СУ „Св. Климент Охридски“, от 2010 г. тя е заместник-ръководител на археологическите проучвания на обекта, а от 2018 – съ-ръководител. Нейните научни занимания са фокусирани върху тракийската история и култура от края на бронзовата епоха и РАННАТА желязна епоха (ІІ-І хил. пр. Хр.), взаимодействията й с другите класически общности на гърци и римляни, историческа география на древна Тракия, ГИС приложения в историята и археологията, гръцка и тракийска нумизматика.

ORCID 0000-0002-0211-885X

Майя Василева

Член на екипа

Майя Василева е доцент по стара история в НБУ. През периода 2011-2012 и 2014-2015 г. е съ-ръководител на научния проект „Скално-изсечените светилища в Източни Родопи: култовият комплекс Глухите камъни“. Научните ѝ занимания са посветени на древната история на Тракия, Фригия, Анатолия, тракийска и анатолийска археология, както и на културните взаимодействия между балканските и анатолийските народи в древността.

Scopus 57198189764

Лин Ролър

Член на екипа

Лин Ролър е професор емерита по история на изкуството в Калифорнийския Университет-Дейвис (САЩ). Тя е съ-ръководител на проекта за проучване на Глухите камъни от 2011 r 2015 г. Също така от 1979 г. насетне е член на експедицията Гордион, финансирана от университета в Пенсилвания. Основните й научни интереси включват трако-фригийски контакти, тракийски и фригийски култови практики, тракийски и фригийски писмени системи и взаимодействията между древна Гърция, тракийската и фригийската култури.

Scopus 38162848600

Надежда Кечева

Член на екипа

Надежда Кечева, PhD, е главен асистент по археология в Секция за Интердисциплинарни изследвания и Археологическа карта на България, НАИМ при БАН. В периода 2008- 2011 г. тя е член на екипа по време на археологическите разкопки на обекта. Участва като заместник-ръководител (2011 г.) и като научен ръководител (2012 г.) в теренните издирвания в района на скалния комплекс Глухите камъни. През 2015 г. е заместник-ръководител на експедицията, провела теренна верификация на данни от въздушно лазерно сканиране (LiDAR) в района. Нейните научни интереси включват: недеструктивни методи в археологията, приложение на географски информационни системи (ГИС) в археологията, осъвременяване на националната археологическа информационна система „Археологическа карта на България“, стандартизиране и привързване на археологически данни и метаданни към установени световни и европейски стандарти.

ORCID 0000-0002-0128-1129

Наталия Иванова

Член на екипа

Наталия Иванова, PhD, е главен асистент в Националния Археологически Институт с Музей при Българска Академия на Науките. През 2014 г. защитава докторска степен в катедра археология в Университет на Нотингам, Великобритания. От 2013 до 2017 г. тя е заместник-ръководител на археологическите проучвания на обект Глухите камъни. Участва и в екипа, извършващ теренни издирвания в района. Научните ѝ интереси включват производство, обработка и съхранение на хранителни продукти през първо хилядолетие пр.Хр., земеделски инструменти и техники, палеосреда и палеодиета, микроботаника – изследване на фитолити и скорбяла.е главен асистент в Националния Археологически Институт с Музей при Българска Академия на Науките. През 2014 г. защитава докторска степен в катедра археология в Университет на Нотингам, Великобритания. От 2013 до 2017 г. тя е заместник-ръководител на археологическите проучвания на обект Глухите камъни. Участва и в екипа, извършващ теренни издирвания в района. Научните ѝ интереси включват производство, обработка и съхранение на хранителни продукти през първо хилядолетие пр.Хр., земеделски инструменти и техники, палеосреда и палеодиета, микроботаника – изследване на фитолити и скорбяла.

ORCID 0000-0002-1802-2051

Камелия Маринова

Член на екипа

Камелия Маринова, PhD, е главен асистент към катедра „Минарлогия и петротрафия“ на МГУ „Св. Иван Рилски“. Нейният дисертационен труд е посветен на минералого-петрографско изследване на артефакти от култови обекти от Източните Родопи, включващо и селектирани образци от Глухите камъни. Научните ѝ интереси включват изследванията както в областта на геология, петрография, минералогия, геоинформатика така и интердисциплинарното поле на геоархеологията, където тя се явява от малкото български учени, работещи в тази проблематика.

Google Scholar Kamelia Marinova

Иванка Христова

Член на екипа

Иванка Христова, PhD, работи като археоботаник в Лабораторията по археология на околната среда в Катедра по исторически, философски и религиозни изследвания, Университет Умеа, Швеция. Нейните изследователски интереси са фокусирани върху изследването на взаимодействията човек-растения в минало, реконструкция на земеделската икономика, палеодиета, хранително-вкусови и селскостопански практики, както и земеползване. Друга сфера на интерес са въздействието на човека върху околната среда, използването на горските ресурси, историята на растителността и нейното развитие във времето.

ORCID 0000-0003-4899-1256

Вероника Генчева

Член на екипа

Вероника Генчева е докторант в секция „Интердисциплинарни изследвания и Археологическа карта на България“ в НАИМ-БАН от 2017 г. Тема на дисертацията ѝ е „Динамика на развитието на селищната система между долините на реките Марица и Арда в Източните Родопи. ГИС базиран пространствен анализ по данни от Археологическа карта на България“. Участва в екипа на Глухите камъни от 2011 г. Нейните интереси са в сферата на ГИС в археологията, ГИС базирани пространствени анализи и обработка на данни с SQL и PostgreSQL.

Ангел Григоров

Член на екипа

Ангел Григоров защитава докторска дисертация през 2024 г. в отдел „Интердисциплинарни изследвания и археологическа карта на България“ на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Участва в екипа на „Глухите камъни“ от 2013 г. насам. Интересите му са в областта на късната античност и средновековието, където прилага и ГИС подходи.

Ивет Кирилова

Член на екипа

Ивет Кирилова магистър по археология от 2024 г. на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Нейните интереси са в областта на археологията на древна Тракия през II–I хил. пр. Хр. и приложения на ГИС в археологията. Участвала е като археолог-стажант в проучванията на селища от желязна епоха и римската епоха.

Тодор Бояджиев

Член на екипа

Тодор Бояджиев е студент в магистърска програма с специалност Археология в ВТУ “Св.Св. Кирил и Методий”. Теренният му опит включва участие в разкопките на Глухите камъни през 2022 г., както и в теренни издирвания и наблюдения. Неговите научни интереси са фокусирани върху дистанционните методи на проучване в археологията, приложението на безпилотни летателни средства за археологическа документация и LiDAR заснемания. Работи над 20 години в ИТ сферата с богат опит в ръководенето на проекти (по настоящем мениджър проекти в SAP Labs Bulgaria).

Стефан Пейчев

Член на екипа

Стефан Пейчев е студент в бакалавърска програма с специалност Археология в СУ “Св. Климент Охридски”. Теренният му опит включва участие в разкопките на Глухите камъни през 2019 г. и 2020 г. и в спасителни разкопки на няколко обекта от I хил. пр. Хр. Участвал е и в теренни издирвания и наблюдения. Неговите научни интереси са фокусирани върху керамика от късната бронзовата и ранната желязна епоха.