Проектът
Изследователският проект „Глухите камъни“ (КП-06-Н80/6 от 2023, ФНИ) има за цел да стимулира проучванията на ранната желязна епоха в Тракия чрез прилагане на традиционни методи и такива на точните науки в археологията, с оглед настоящата дигитална епоха.
Дългогодишните проучвания на всеки археологически обект изискват периодично обобщаване на резултатите и тяхната интерпретация, за да могат събраните теренни данни да влязат в научно обращение и да станат обществено достояние. При разкопките на Глухите камъни в секторите Център и Север бяха разкрити археологически структури от различни периоди, с изявен пласт и структури от ранната желязна епоха, от които произхождат впечатляващо количество керамика, стотици дребни находки, антропологични, остеологични и ботанически останки.
Непосредствената заложена цел на този проект е обработване, систематизиране и анализиране на придобитите материали от проведените досега археологически проучвания, обобщаване на резултатите и подготовката на пълноценна научна публикация.
В дългосрочен план могат да бъдат систематизирани следните цели на проекта:
- да се стимулират проучвания и научната дискусия за РЖЕ в Тракия;
- да се повишава капацитета на членовете на колектива;
- да се осигури перспектива за работа и добра работна среда на млади учени и студенти;
- да се стимулират международните контакти;
- да се популяризира на научния интердисциплинарен подход с приложението на нови методи на дигиталните и ГИС технологии.
- да се противодейства на разпространението на псевдонаучни и паранаучни съобщения и стимулира критичното мислене и възприемане на информацията като едно съществено предизвикателство за цялата ни общественост.
Работни пакети
Обработка на керамика и находки
Ръководител на работния пакет: Георги Нехризов
Обработката ще се извърши в археологическата база в с. Малко Градище, където се съхранява масовият материал. При разпределението на задачите за обработка на материалите ще се следва хронологическия подход, тъй като при разкопките са разкрити структури и материали от трите основни периода на обекта – финален халколит, желязна епоха и Средновековие. Ще се търсят научни консултации с външни експерти, както и за реставрация на цели съдове от ИОС. Обработката и дигитализацията на находките ще изисква закупуването на подходящи хардуерни и софтуерни продукти.
Интердисциплинарни изследвания
Ръководител на работния пакет: Юлия Цветкова
Пакетът включва дейности, насочени към извършване на археоботанични анализи (2.1.), както и минералогични и петрологични анализи (2.2.). Те ще бъдат извършени от съответните специалисти в екипа. При възможност ще бъдат потърсени външни консултации за извършването на археозоологичните анализи.
Археометрични анализи
Ръководител на работния пакет: Наталия Иванова
За извършването им ще бъдат подбрани подходящи проби в процеса на анализ на ботаническите останки и по време на обработката на керамиката. Извършването на предвидените анализи в рамките на биоархеологическите анализи ще бъде осъществено в европейски лаборатории, поради липсата на такива в България. Предвидените анализи включват радиовъглероден анализ, анализ на отложенията (residue analysis), изотопен анализ и др. в зависимост от качеството на избраните проби. За археометричните изследвания на керамиката се предвижда сътрудничество с експерти и лаборатории в БАН, МГУ, които предлагат извършване на анализи като XRD, SEM-EDX, рентгенова томография и др.
Информационни технологии (ИТ)
Ръководител на работния пакет: Надежда Кечева
Дейностите в този пакет предвижда разработването на уеб-базирано приложение за стастистическа обработка на керамика, както и приложение да дистанционно проучване на археологически обекти чрез дрон с мултиспектрална камера. Изпълнението и тестването на приложението за статистическа обработка на керамика с попълване на базата данни ще се извърши от всички участници в пакета. При реализацията на приложението за мултиспектралната камера обектът Глухите камъни и неговата археологическа среда ще предоставят възможност за тестване на изпълнението на пилотно проучване за прилагане на мултиспектрални изображения от дрон. Включването на външни експерти ще бъде обсъдено при нужда.
Анализ и интерпретация
Ръководител на работния пакет: Георги Нехризов
Изпълнението на този пакет ще бъде извършено от съответните специалисти в съответствие със спецификата на отделната дейност, като заключителен етап от подготовката на публикуването на резултатите.
Информационен портал и разпространяване на знания
Ръководител на работния пакет: Юлия Цветкова
Основните резултати тук са популяризиране на фундаменталните научни резултати в процеса на изпълнение на проекта чрез участие в национални и международни конференции, както и подготовка на колективен том с резултатите от изследването. Предвижда се също така организирането на уъркшоп, посветен на проучванията на РЖЕ в Тракия и на Балканите. Изготвянето и поддържането на уебстраница за проекта и обекта Глухите камъни ще служи като основна медия за разпространение на резултатите от проекта и популяризиране на проучванията по РЖЕ в Тракия.